Elfy

Miniwarsztaty kulinarne

Odkąd słońce mocniej grzeje, ma się wielką ochotę na owoce! Elfy postanowiły więc zrobić owocowe szaszłyki. Od początku do końca pracowały nad smakołykami samodzielnie, a efekty pracy wyglądały
i smakowały przepysznie!

Hodowla fasoli

Wiosną Elfy założyły hodowlę fasoli. Dzieci posadziły nasiona, podlewały je wodą i przyglądały się, jak wypuszczają liście. Każdy podpisany pojemniczek z fasolą był pod stałą obserwacją dzieci, tak żeby nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Kiedy już fasola porządnie wyrosła, Elfiki zabrały ją do domu, by przesadzić do warzywnego ogródka.

Kodeks grupowy Elfów

Tak jak każda przedszkolna grupa - Elfy mają własne zasady, których w naszej sali należy przestrzegać. Odwołują się one do zmysłów człowieka, więc są łatwe do zapamiętania. Często,
o różnych porach dnia przypominamy sobie, co ustaliliśmy wspólnie na początku roku szkolnego. Uczymy się, że w każdej społeczności, dla dobra wszystkich, obowiązują określone reguły zachowania, o których należy pamiętać

Podsumowanie I półrocza

Za nami I półrocze – dużo zabaw i aktywności. Śmiało można powiedzieć, że jesienią i zimą Elfy nie leniuchowały, wręcz z ciekawością zdobywały nowe umiejętności. Dużo aktywności plastycznych, sensorycznych, ruchowych, ale też i zabaw z literami, cyframi, literaturą i muzyką poważną, dawały dzieciom wiele satysfakcji. Nawiązały się też przyjaźnie, a podczas zabaw w kole, znanych
i lubianych od lat, dzieci poznawały się wzajemnie. Nie zabrakło również piosenek, wierszyków
i przepięknych wystąpień – do filmu świątecznego oraz dla babci i dziadka. Tak nam minęło pierwsze pół roku... Teraz, z uśmiechem od ucha do ucha, wkraczamy w II semestr, wypatrując wiosny i lata.

„Zimowe warsztaty sensoryczne” w Elfach

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają zabawy  różnymi masami plastycznymi, ale nie tylko nimi.
Dzieci z grupy „Elfy” do zabaw sensorycznych użyły  produktów stosowanych w kuchni oraz do pielęgnacji, jak: mąka ziemniaczana, soda oczyszczona, woda, a także pianka do golenia.
Dzięki tym produktom Elfy tworzyły sztuczny śnieg oraz ciecz nienewtonowską, która sprawiła najwięcej radości i dostarczyła wyjątkowych doznań sensorycznych ich dłoniom.
Dzieci wykorzystywały sztuczny śnieg do lepienia kul, ścianek, małych bałwanków i co tylko im wyobraźnia przyniosła.
Innym razem Elfy ćwiczyły małą motorykę poprzez wycinanie zimowych serwetek z papieru, a także poprzez zgniatanie papieru w kulkę jak najmniejszych rozmiarów.  Na koniec urządziliśmy „bitwę”  na papierowe śnieżki.

Maski karnawałowe

Karnawał trwa! Zatem Elfy prosiły i wyprosiły do samodzielnego wykonania balowe maski.
Każda kolorowa, piękna i wyjątkowa!  Uśmiechy dzieci dopełniły wygląd masek do końca.

„Bal nad Balami” w Elfach

20 stycznia w naszym przedszkolu odbył się „Bal nad balami – bal karnawałowy”, na który dzieci długo czekały. Prócz zorganizowanych zabawy muzycznych na sali gimnastycznej, nasze Elfy już od rana, ubrane w przepiękne stroje, tańczyły i świetnie się bawiły w naszej sali, przy najróżniejszych karnawałowych rytmach.
Filmik  - taniec.mp4

ELFY I ICH BOMBECZKOWE WARSZTATY

W dniach 14-15 grudnia, Elfy, zachęcone atmosferą nadchodzących  Świąt Bożego Narodzenia, uczestniczyły w warsztatach, które polegały na ozdabianiu szklanych bombek.
Z ogromnym entuzjazmem ozdabiały swoje małe dzieła, aby kilka dni później mogły zawisnąć na świątecznym drzewku. Zajęcia miały na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności dostarczając przy tym wiele radości i satysfakcji.
E.W.

Dzieciom od początku ich życia towarzyszą zabawki, przytulanki, grzechotki. To nie zbieg okoliczności, że przybierają one głównie kształt misia. Stworzenia te, bowiem, wyzwalają poczucie bezpieczeństwa, ciepła i serdeczności, takiego wprost rozumianego dobra i niczym niezmąconego spokoju. Misie bajkowe zdobywają wraz z dziećmi wiele potrzebnych umiejętności. Wprowadzają w świat rzeczywisty, wspomagają w bezpiecznym jego poznawaniu, „trzymając za rękę” uczą życia. Czasami głupiutkie i nieporadne, czasami zaskakująco dojrzałe i rozsądne. Takie są i nasze dzieci. Już nie są prowadzone za przysłowiową rączkę - starają się być samodzielne, chcą dzielnie poznawać „nowe”, nie są otoczone stałą opieką rodziców – chcą same kroczyć w świat. W ślad za misiami są ciekawskie, ale miłe, sympatyczne i z wielkim potencjałem dobra. Dzieci naszej grupy przyjęły nazwę „Misie”, podświadomie nie rozgraniczając podziału na chłopców i dziewczynki, bo jest jeszcze dla nich mało istotny problem. Traktują siebie jednakowo, bawią się tymi samymi zabawkami, przebywają ze sobą bez żadnych ograniczeń.