Smerfy

ZAPROSZENIE DO TEATRU

To temat kompleksowy w ostatnim tygodniu lutego. Dzieci dowiedziały się jak powstaje spektakl teatralny oglądając film edukacyjny. Smerfy poznały również teatralny savoir vivre, który zastosowały w przedszkolnym teatrze. Każdy otrzymał swój bilet, na którym były figury geometryczne w różnych kolorach i wielkościach. Ich zadaniem było odnaleźć krzesełko z naklejoną taką samą figurą jak na bilecie. Po zajęciu miejsc przez dzieci, po trzech dzwonkach rozpoczął się spektakl- oczywiście na szklanym ekranie- „O Hani, dwóch zajączkach i roztopionym bałwanku”. Po obejrzeniu były brawa 😉
W ramach zajęć plastycznych każde dziecko wykonało swoją własną kukiełkę z drewnianej łyżki.
Z cyklu zajęć „Poznajemy zawody” Smerfy poznały zawód listonosza. Dowiedziały się, że praca listonosza polega na doręczaniu listów i przesyłek  oraz jak w dawnych czasach przekazywano sobie informacje. Po zajęciach dzieci narysowały pastelami swój własny projekt znaczka pocztowego.

MALUJEMY ŚWIAT

Kim jest artysta? Czym się zajmuje? W jaki sposób powinniśmy się wypowiadać na temat prac innych? Między innymi tego dowiedziały się Smerfy podczas zajęć w ostatnim tygodniu.  Wiedzą już, że wszystkie prace są wyjątkowe i powinny być zawsze docenione. Obejrzały krótkie filmy o niepełnosprawnych artystach, którzy malują ustami- P. Mariusz Mączka lub stopami- P. Stanisław Kmiecik. Dzieci wiedzą, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, aby osiągnąć sukces i robić to co się lubi 😉  W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały miseczki z gliny samoutwardzalnej i ozdobiły ją według własnego pomysłu.
Natomiast z cyklu zajęć „Poznajemy zawody” dzieci poznały zawód kominiarza i wykonały pracę plastyczną węglem rysunkowym. Na zakończenie rysowania prawie każdy Smerf wyglądał jak kominiarz 😊

DOBRE I NIEDOBRE BAJKI NA EKRANIE

Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 9-ego lutego, więc cały ten tydzień w grupie IV był poświęcony multimediom 😉 Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym jak często i jak długo dzieci powinny korzystać z takich urządzeń jak telefon, komputer, tablet czy telewizor oraz jaki wpływ ma na dzieci zbyt długie korzystanie z nich.  Odsłuchanie piosenki Zozi „Świat realny jest genialny” był muzycznym podsumowaniem tego tematu. Dzieci dowiedziały się, że korzystniejsze są dla nich zabawy na świeżym powietrzu a jeżeli pogoda nie sprzyja to układanie puzzli, malowanie farbami, kolorowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny itp.  Smerfy wykonały swój „bezpieczny laptop” 😉, który często towarzyszył im podczas zabawy swobodnej. „Świat internetu- animacja edukacyjna”, „Mój przyjaciel Necio”- to filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci, które zostały obejrzane z dużym zainteresowaniem przez dzieci.
„Rozwój nowych technologii sprawia, że korzystanie z urządzeń mobilnych, multimediów i gier jest powszechny, więc odcinanie naszych najmłodszych od tego, co niesie postęp technologiczny, byłoby niewłaściwe. Dzieci muszą umieć się w tym świecie poruszać, gdyż mają i będą mieć z nim do czynienia na co dzień. Nauczyciele i rodzice powinni być dla nich przewodnikami, a także, zwłaszcza w pierwszych latach życia dzieci, powinni wskazywać im granice, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z multimediów” (wychowaniewprzedszkolu.com.pl)

HEJ, HA, CO TAK GRA?

To był temat kompleksowy w ostatnim tygodniu w grupie Smerfy. Dzieci uczyły się określać dźwięki słowami np. głośny- cichy, przyjemny- nieprzyjemny, wysoki- niski. Obejrzały utwór wykonany przez śpiewaków operowych-  Sarah Brightman &Andrea Bocelli „Time to Say Goodbye”. Dowiedziały się, że dźwięk to wibracja w czasie zabawy badawczej: trzymając rękę na gardle wypowiadały wyrazy z głoskami dźwięcznymi oraz dotykały palcem instrumentu perkusyjnego- trójkąta podczas gdy grał na nim nauczyciel. Poznały różne instrumenty i ich brzmienie podczas oglądania filmów edukacyjnych. Stworzyły również „Muzyczny obraz” inspirowany muzyką Piotra Czajkowskiego „Uwertura- Dziadek do orzechów”. Podczas oglądania filmu „Polskie Tańce Narodowe” zapoznały się z  tańcami wywodzącymi się z tańców ludowych  z terenów całej Polski: krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak. Na zajęciach z rytmiki p. Robert zapoznał dzieci z podstawowymi krokami krakowiaka 😉 A z muzyką jest związany zawód piosenkarza/piosenkarki. Smerfy dowiedziały się jak wygląda taka praca, obejrzały fragment koncertu Majki Jeżowskiej. To był tydzień wypełniony muzyką… 😊

SMERFOWA NIESPODZIANKA DLA BABCI I DZIADKA

W zimowy styczeń są takie dwa dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście Święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla dzieci. Dzięki nim ich dzieciństwo jest pełniejsze, udane i szczęśliwe. Babcia i Dziadek zawsze mają dla swoich wnuków czas, umieją ich pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją dziecięce rozterki ale co najważniejsze – bezgranicznie je KOCHAJĄ.
Smerfy w ostatnim tygodniu oglądały zdjęcia swoich Dziadków na ekranie interaktywnym. Były bardzo dumne opowiadając o swoich Babciach i Dziadkach.
Miały również okazję obejrzeć bajki Ich dzieciństwa: „Gąska Balbinka” oraz „Jacek i Agatka”.
Uwieńczeniem tego tygodnia było wykonanie laurek- kalendarzy dla swoich Dziadków oraz nagranie dla Nich króciutkiego występu.